About Milju

High quality relationships are key to happy life.

Mijlu finds different ways of bringing more love, joy and happiness into people’s relationships.

But loving someone takes more than one book. That’s why we are preparing more inspiration, ideas and readings for you to bring more love into you life.

Are you curious about what are we working on? Do you need some inspiration?

Follow us on Facebook or subscribe to our newsletter.

Where you can find us

Our books are in these design shops.

Prague

Brno

Uherské Hradiště

Ostrava

  • CVRK – Vojanova 204/2, Moravská Ostrava
    www.cvrk.cz

Liberec

Who wrote about us

O úspěších Milju

Všechno začlo úspěšnou kampaní na Hithitu, kde se nám podařilo uvybrat přes 60 000 Kč, prodat téměř 300 knih a díky tomu vydělat na první tisk. Po ověření Milju konceptu vznikl jednoduchý web, kde se kniha dál s úspěchem prodávala. V květnu 2018 se Milju umístilo na 2. místě Olomouckého kraje v prestižní soutěži T-Mobile Rozjezdy .

O Milju vyšlo několik článků a dokonce i reportáž v Seznam TV. Pokud máte nápad, kde by o Milju mohlo být slyšet, budu moc ráda, když se mi ozvete.

Žaneta Krčilová

Author of Milju

For my first Christmas outside of home I sent my parents gifts by mail. I was looking for something light  to fit in the envelope, because the gift was supposed to be delivered all across the globe. For my dad, I got a simple pair of socks with an owl illustration. I added a note saying that I gave him this pair of socks because I take him as inspirational and wise person in my life. That was what the owl stand for. My dad was touched. Mom said he even cried a little. It wasn’t because of the socks. It was because of the small note where I said what I was feeling to him.

I realized that the best gifts are not material, but emotional. Gifts that caress the soul

by love we express. Those gifts are more valuable than anything you can buy for thousand Euro.

That is why I created Milju. I believe that the best feeling in the world is to be loved. And Milju products are here to show, how important the other person is to us.