The purpose of Milju, is to bring a bit more love to the world.

That’s why all our products are specially made for you to tell your loved ones, how much you love them.

Our purpose

Why I Love You book reviews

“This book is a great gift for your significant other. We like the space for own thoughts. It is really taylor made for anyone. We can’t wait to open in again and read through our memories.”

E+M

“I’ve always been sceptical to these kind of “sweet” things. I was very surprised when I got the book from my husband. I totally changed my mind, it was very moving experience to read the book and it made me very happy.”

Táňa

“When I was writing the book, I realized how much beautiful moments we’ve had together. The book open my eyes in seeing that what we have is not to be taken for granted. And the best thing was how happy it made him.”

Míša

“This was the greatest gift I’ve ever got. This is something you just can’t buy yourself. I was very touched by it.”

A.

“I was amazed by the book, my boyfriend isn’t romantic at all, so I wasn’t sure until the last moment, if I should even give it to him. At the end I was very surprised… after a couple of pages, he started crying. I’ve never seen him so touched in my life. The book is working for 100%.”

Lucie

Reference

“Tato kniha je super dárek pro vaše drahé polovičky. Líbí se nám, jak je v ní prostor pro vlastní myšlenky. Je proto ušitá opravdu pro každého. Už se těšíme, až si ji znova otevřeme a zavzpomínáme.”

E+M

“Vždycky jsem byla skeptická k podobným “slaďárnám”… Překvapil mě můj muž, který mi tuto knížku dal. Svůj názor jsem přehodnotila, bylo to krásné dojemné čtení, které mi udělalo velkou radost.”

Táňa

“Když jsem knihu psala, uvědomila jsem si, kolik krásného jsme spolu prožili. Kniha mi pomohla uvědomit si, že náš vztah není samozřejmost. A nejhezčí na tom bylo, jakou mu udělala radost.”

Míša

“Byl to asi nejhezčí dárek, co jsem dostal. Tohle je něco, co si sami nemůžete koupit. Dojalo mě to.”

A.

“Z knihy jsem byla nadšená, přítel není žádnej romantik, tak jsem do poslední chvíle přemýšlela, jestli mu to vůbec mám dát, ale nakonec jsem mu to dala a nevěřila jsem vlastním očím… po pár stránkách už brečel. Nikdy jsem ho takhle dojatého neviděla, takže kniha má 100% úspěch.”

Lucie

Follow us on instagram

Instagram did not return a 200.

Who wrote about us

Milju blog

Shipping from 50 Kč free
and free when buying
over 1500 Kč

Delivery
within 5 working days

More then
1000 satisfied customers

30 days
money back guarantee